8 Channel Vibration Pill Feeding Counter Panel PLC Control System Electronic Tablet Capsule Bottling Counting Machine
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Chemical Industry, Food Industry, Pharmaceutical Industry |
| Automation Grade: | Automatic |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2023
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Years of Export Experience
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The export experience of the supplier is more than 10 years
Sign In to see all verified strength labels (18)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- DJL-8
- Features
- High Accuracy: 99.98%
- Machine Material
- SS304 and SS316
- Packaging Material
- Bottles
- Warranty
- One Year
- Applicable Bottle Shape
- Round and Square Bottle (10~1000ml)
- Speed
- 10-50 Bottles /Min
- Accuracy Rate
- ≥99.9%
- Air Pressure
- 0.6MPa
- Overall Dimension
- 1360*1600*1670mm
- Weight
- 350kg
- Transport Package
- Exported Standard Wooden Box
- Specification
- 1360*1600*1670mm
- Trademark
- HERUN
- Origin
- China
- HS Code
- 8422303090
- Production Capacity
- 500 Sets Per Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 143.00cm * 167.00cm * 182.00cm
- Package Gross Weight
- 400.000kg
Product Description
* Pre-counting for faster speed
* Vibrating during the filling to increase accuracy
* Rejecting crushed or overlapping materials
* Remove bottles that are missing or multi-counted
* Vibrating during the filling to increase accuracy
* Rejecting crushed or overlapping materials
* Remove bottles that are missing or multi-counted
| Applicable bottle shape | Round and square bottle (10~1000ml) |
| Filling material | Φ00~5# capsule, softgel, Φ5.5~12 compressed tablet & special-shaped tablet, sugar coated tablet,Φ3~12 pill |
| Production capacity | 10-30 bottles /min., (Depending on the bottle size, filling quantity in each bottle and the material specification) |
| Power supply | AC220/380V 50/60Hz 0.6kw |
| Accuracy rate | >99.9% |
| Air pressure | 0.6Mpa |
| Overall dimension | 670*1280*7800mm |
| Weight | 230KG |
A1: Our factory is located in Shanghai. We are warmly welcome you to visit the production base if you have a travel plan.
Q2: How can I know your machine is designed for my product?
A2: If you don't mind, you can send us material sample and we test it on the machine. During that time, we will take video and clear pictures for your reference. If possible, we even can hold video conversation online with you.
Q3: How can I trust you for the first transaction?
A3: Please note that our above business licenses and certificates.
Q4: How about the after service and guarantee period?
A4: We make the warranty of 12 months from the machine's arrival in buyer's facility. With a professional team of experienced technicians, we can serve abroad and do the best after-sale service to assure the machine's perfect operation.
Q5: How can we contact you?
A5: Please leave a message and click "send" to send us an inquiry.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Tablet/capsule Counting Machine
- Automatic Tablets/Capsule Counting Machine
- 8 Channel Vibration Pill Feeding Counter Panel PLC Control System Electronic Tablet Capsule Bottling Counting Machine
Related Categories
Hot Searches
- Electronic Machine Factories
- Vibration Machine Factories
- Pharmaceutical Machine Factories
- Channel Machine Factories
- Counting Machine Tooling
- Tablet Capsule Counting Bottle Filling Machine
- Small Automatic Pill Counting Machine
- Capsule Tablet Counter Counting Machine
- Capsule Counter Tablet Counting Filling Machine
- Pill Counting Machine Bulkbuy
More