Full Automatic Perfume Small Round Cosmetic Food Packing Cartoning Machine
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Provide |
| Warranty: | 1 Year |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2023
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Years of Export Experience
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The export experience of the supplier is more than 10 years
Sign In to see all verified strength labels (18)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- HRC-180
- Automatic Grade
- Automatic
- Application
- Cleaning, Detergent, Cosmetics, Skin Care Products, Dairy Products, Hair Care Products, Oil, Tea
- Type
- Packing Machine
- Driven Type
- Electric
- Packaging
- Cartons
- Main Motorpower
- 1.5kw
- Air Pressure
- ≥0.6MPa
- Air Consumption
- 20m³/H
- Power Supply
- 220V/380V 50Hz
- Operation
- Easy to Operate
- Weight
- 1400kg
- Transport Package
- Export Standard Wooden Box
- Specification
- 4100x1400x1800mm
- Trademark
- HERUN
- Origin
- China
- HS Code
- 8422303090
- Production Capacity
- 3000-4800 Box Per Hour
Packaging & Delivery
- Package Size
- 417.00cm * 147.00cm * 190.00cm
- Package Gross Weight
- 1400.000kg
Product Description
| Name | HRC-180 Cartoning Machine |
| Packing speed | 30-50pcs/min |
| Carton Requirements | 250-400g/m2, |
| Size range | L(80-240)*W(90-190)*H(60-85)mm |
| power supply | 220V/380V,50HZ; |
| main motor power | 1.5KW |
| weight | 1400kg |
| air pressure | ≥0.6Mpa |
| Air consumption | 20m³/H |
| hot melt gluer | 2600w |

Our staff keeps an eye on the progress of the production from the moment the machine is built and provides you with photos of the production. We also monitor the quality of the machines to ensure that orders are completed quickly and efficiently.
If you need help after buying the machine and you don't know how to install it, we will provide you with an engineer to visit your home and help you install and adjust the machine.
Q1: Where is your factory? How can I visit your factory?
A1: Our factory is located in Shanghai. We are warmly welcome you to visit the production base if you have a travel plan.
Q2: How can I know your machine is designed for my product?
A2: If you don't mind, you can send us material sample and we test it on the machine. During that time, we will take video and clear, pictures for your reference. If possible, we even can hold video conversation online with you.
Q3: How can I trust you for the first transaction?
A3: Please note that our above business licenses and certificates. And if you don't trust us, we can use ****** Trade Assurance service, it will protect your money during the whole transaction.
Q4: How about the after service and guarantee period?
A4: We make the warranty of 12 months from the machine's arrival in buyer's facility. With a professional team of experienced technicians, we can serve abroad and do the best after-sale service to assure the machine's perfect operation.
Q5: How can we contact you?
A5: Please leave a message and click "send" to send us an inquiry.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Sachet Packing Machine
- Others Sachet Packing Machine
- Full Automatic Perfume Small Round Cosmetic Food Packing Cartoning Machine
Related Categories
Hot Searches
- Packing Machine Factories
- Automatic Packing Machine Factories
- Food Packing Machine Factories
- Vacuum Packing Machine Factories
- Packing Machine For Food
- Packing Machine Food Machinery
- Automatic Food Packing Machine
- Food Packing Film Machine
- Food Filling Packing Machine
- Automatic Food Cartoning Machine Bulkbuy
More