Automatic Medicine Intelligent Supplement Counter Visual Packaging Capsule Tablet Counting Machine
| Customization: | Available |
|---|---|
| Automation Grade: | Automatic |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- CCD-8A
- Bottling Volume
- 1~9999
- Straight Feeder Channel Shape
- 8 Channels
- Power Supply
- AC220V 50Hz 0.6kw
- Accuracy Rate
- 99.8%
- Air Pressure
- 0.6MPa
- Weight
- 480 Kg
- Bottling Volume Range
- 1900mm
- Hopper Capacity
- 50L
- Precision
- High Precision
- Certification
- CE, ISO
- Voltage
- 220V
- Customized
- Customized
- Condition
- New
- Type
- Counting Machine
- Finished Dosage Form
- Bottle
- After-sales Service
- Provide
- Transport Package
- Standard Export Wooden Box
- Specification
- 1900x1800x1750mm
- Trademark
- HERUN
- Origin
- China
- HS Code
- 8422303090
- Production Capacity
- 1200 Bottles Per Hour
Packaging & Delivery
- Package Size
- 197.00cm * 187.00cm * 185.00cm
- Package Gross Weight
- 580.000kg
Product Description
Introducing our latest innovation product, the CCD-8A Tablet Candy Capsule Visualic Counting Filling and Bottling Packing Machine!
The CCD-8A features a visualic counting system,installs an industrial camera which allows for easy monitoring and control of the counting process. With its 8 lanes counting capability, this machine can handle large volumes of tablets and capsules, increasing productivity and reducing labor costs.
With its cutting-edge technology, this machine is capable of counting and filling tablets and capsules with precision. Its 8 lane design allows for high-speed operation, significantly increasing productivity. Say goodbye to time-consuming manual counting and bottling! It also features a user-friendly interface, making it easy to set up and operate.
| Applicable bottle shape | Bottle Height:40-200mm Bottle Diameter:Φ30~75mm |
| Filling material | Φ0~5# capsule, soft gel, Φ5.5~12 compressed tablet & special-shaped tablet, sugar coated tablet,Φ3~30 pill |
| Production capacity | 60 bottles /min.(Production capacity is based on 22mm diameter capsule, 50 capsules per bottle.) |
| Straight Feeder Channel | 8 Channels |
| Bottling volume range | Depends on your bottles |
| Power supply | AC220V 50Hz 0.8kw |
| Accuracy rate | >99.8% |
| Air pressure | 0.6Mpa |
| Hopper Capacity | 50L |
| Compressed Air | 3~5 Kg/cm2 |
| Compressed Air Supply | 5kg/cm2 ,20L/min |
| Overall dimension | 1900×1800×1750mm |
| Conveyor Belt Length | 1900mm |
| Weight | 480 KG |
At the same time, you can see the dynamics of counting bottling in real time from the touch screen.
Automatic rejection of bottles counting multiple capsules, fewer capsules, stacked pieces, and remove the pills with more than or equal to 20% defects.
Whether you're in the pharmaceutical industry or any other field that requires precise counting, our CCD-8A Tablet Candy Capsule Visualic Counting Filling and Bottling Packing Machine is the perfect solution. It's a high-speed, efficient, and reliable piece of equipment that will streamline your bottling process.
We have sufficient experience to help you solve your problems.And we provide overseas engineers service and vulnerable parts mailing service, you can ask any questions about the machine online or offline, we will answer you in time.
We will track the production and packaging process in real time to make sure that there are no accident at every step of the way and that the machine is shipped to you in perfect condition.
https://herunmachinery.en.made-in-china.com/company-HERUN-MACHINERY-SHANGHAI-CO-LIMITED.html
Q1: Where is your factory? How can I visit your factory?
A1: Our factory is located in Shanghai. We are warmly welcome you to visit the production base if you have a travel plan.
Q2: How can I know your machine is designed for my product?
A2: If you don't mind, you can send us material sample and we test it on the machine. During that time, we will take video and clear pictures for your reference. If possible, we even can hold video conversation online with you.
Q3: How can I trust you for the first transaction?
A3: Please note that our above business licenses and certificates.
Q4: How about the after service and guarantee period?
A4: We make the warranty of 12 months from the machine's arrival in buyer's facility. With a professional team of experienced technicians, we can serve abroad and do the best after-sale service to assure the machine's perfect operation.
Q5: How can we contact you?
A5: Please leave a message and click "send" to send us an inquiry.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Tablet/capsule Counting Machine
- Automatic Tablets/Capsule Counting Machine
- Automatic Medicine Intelligent Supplement Counter Visual Packaging Capsule Tablet Counting Machine
Related Categories
Hot Searches
- Machine Equipment Factories
- Automatic Machine Factories
- Automatic Cutting Machine Factories
- Pharmaceutical Machine Factories
- Pharmaceutical Equipment Machine
- Pharmaceutical Tablet Machine
- Tablet Packaging Machine
- Packaging Machine For Tablet
- Capsule Packaging Machine
- Automatic Medicine Counter Machine Bulkbuy