| Customization: | Available |
|---|---|
| Certification: | CE, GMP, ISO |
| Customized: | Customized |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model | NJP-800 |
| Output | 48000 Capsules/hour |
| Machine weight | 800kg |
| Machine Dimensions | 865*855*1900mm |
| Power Supply | 380/220V 50Hz |
| Motor power | 5kw |
| No.of segment bores | 9 |
| Vacuum | 20m3/h-0.04-0.08Mpa |
| Dust | 17.6Kpa 180m3/h |
| Noise | <75DB(A) |
| Making rate | Empty capsule99.9%Full capsule over99.5% |
| Suitable for Capsule | 000,00,0,1,2,3,4,5# |
| Filling error | ±3%-±4% |
Separate Electric Control Cabinet It can avoid dust contamination of electrical components. |
Siemens Touch Screen It can switch between manual and automatic mode at will, which is easy to operate. |
Vacuuming and Rejection Stations Vacuuming: Clean the dust on the surface of the capsules and clean the mold. Rejection: Unfilled/underfilled capsules are suctioned. |
Powder Filling Device The complex filling mechanism guarantees the accuracy of the filling volume. |
Q1: Where is your factory? How can I visit your factory?
A1: Our factory is located in Shanghai. We are warmly welcome you to visit the production base if you have a travel plan.
Q2: How can I know your machine is designed for my product?
A2: If you don't mind, you can send us material sample and we test it on the machine. During that time, we will take video and clear pictures for your reference. If possible, we even can hold video conversation online with you.
Q3: How can I trust you for the first transaction?
A3: Please note that our above business licenses and certificates.
Q4: How about the after service and guarantee period?
A4: We make the warranty of 12 months from the machine's arrival in buyer's facility. With a professional team of experienced technicians, we can serve abroad and do the best after-sale service to assure the machine's perfect operation.
Q5: How can we contact you?
A5: Please leave a message and click "send" to send us an inquiry.