Njp-400 Automatic High Speed Fully Automatic Pharmaceutical Powder Pill Pellet Empty Hard Gelatine Capsule Filling Making Machine
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Provided |
| Certification: | CE, GMP, ISO |
Diamond Member Since 2023
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Years of Export Experience
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The export experience of the supplier is more than 10 years
Sign In to see all verified strength labels (18)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- NJP-400
- Condition
- New
- Customized
- Customized
- Fill Range
- 00#~4#
- Filling Principle
- Powder Filling
- Machine Type
- Capsule Filling Machine
- Main Material
- Aluminum, Stainless Steel
- Voltage
- 380V
- Warranty
- 1 Year
- Model
- Njp-400
- Output
- 24000capsules/Hour
- Machine Weight
- 600kg
- Machine Dimensions
- 805×705×1760
- Power Supply
- 380/220V 50Hz
- Motor Power
- Motor1.1kw Vacuum1.1kw Dust1.1kw
- No.of Segment Bores
- 3
- Vacuum
- 20m3/H-0.04-0.08MPa
- Dust
- 17.6kpa 180m3/H
- Noise
- <75db(a)
- Making Rate
- Empty Capsule99.9%Full Capsule Over99.5%
- Suitable for Capsule
- 00, 0, 1, 2, 3, 4, 5#
- Filling Error
- ±3%-±4%
- Type
- Pharmaceutical Packaging Machinery
- Finished Dosage Form
- Capsule
- Transport Package
- Export Standard Wooden
- Specification
- 805*705*1760
- Trademark
- HERUN
- Origin
- Shanghai. China
- HS Code
- 8422303090
- Production Capacity
- 50000pieces/Month
Product Description
NJP-400 Capsule Filling Machine
Key Features:
- Automatic filling of capsules with powders, pellets, and granules
- High-speed operation for increased productivity
- Hard gelatin capsule filling capability
- Efficient and accurate filling process
- One-year warranty for peace of mind
- Overseas engineer service for prompt support and maintenance
Featuring a fully automatic operation, this machine ensures efficient and accurate filling of hard gelatin capsules. Its robust construction and high-speed performance make it an ideal choice for pharmaceutical manufacturers.
| Model | NJP-400 |
| Output | 24000 Capsules/hour |
| Machine weight | 600kg |
| Machine Dimensions | 805*705*1760mm |
| Power Supply | 380/220V 50Hz |
| Motor power | 3.3kw |
| No.of segment bores | 3 |
| Vacuum | 20m3/h-0.04-0.08Mpa |
| Dust | 17.6Kpa 180m3/h |
| Noise | <75DB(A) |
| Making rate | Empty capsule99.9%Full capsule over99.5% |
| Suitable for Capsule | 00,0,1,2,3,4,5# |
| Filling error | ±3%-±4% |
| Name | Specification type | Brand |
| Touch Screen | Mt60561 | Taiwan |
| PLC | DVP-14ES | Taiwan Delta |
| Switch Power Supply | S-50-24 | Taiwan Mingwei |
| AC Contactor | 3TB42(3pieces)3TB43(1piece) | Germany Siemens |
| Relay | MYZN-J | Japan OMRON CO.LTD |
| Vacuum Switch | 5SJ63C25 | Germany Siemens |
| Transducer | MODEL VFD015 B21A | Taiwan Delta |
| Thermo relay | 3UA59 | Germany Siemens |
| Counter | TYPE.E3D4NK | Zhejiang Dongtou |
| Level Sensor | PD-M25NB | Dongtou Var Industry |
| Main motor | CH-30-1100W | Taiwan YongKun |
| Cam | RU-63DS-6 RU-63DS-8 |
Taiwan TZU(ANQIU |
| Bearing | Bearing Series | Japan Osaka SEIKO Company |
| Vacuum Pump | SK-0.3A | Zhejiang |
| Dust Collector | XLJ Series | Herun |
A1: Our factory is located in Shanghai. We are warmly welcome you to visit the production base if you have a travel plan.
Q2: How can I know your machine is designed for my product?
A2: If you don't mind, you can send us material sample and we test it on the machine. During that time, we will take video and clear pictures for your reference. If possible, we even can hold video conversation online with you.
Q3: How can I trust you for the first transaction?
A3: Please note that our above business licenses and certificates. And if you don't trust us, we can use Trade Assurance service, it will protect your money during the whole transaction.
Q4: How about the after service and guarantee period?
A4: We make the warranty of 12 months from the machine's arrival in buyer's facility. With a professional team of experienced technicians, we can serve abroad and do the best after-sale service to assure the machine's perfect operation.
Q5: How can we contact you?
A5: Please leave a message and click "send" to send us an inquiry.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Capsule Filling Machine
- Automatic Capsule Filling Machine
- Njp-400 Automatic High Speed Fully Automatic Pharmaceutical Powder Pill Pellet Empty Hard Gelatine Capsule Filling Making Machine
Related Categories
Hot Searches
- Machine Machinery
- China Machinery Factories
- Plastic Machinery Factories
- Construction Machinery Factories
- Filling Machine Pharmaceutical Capsule Filler
- Capsule Filling Machine Supplier
- Filling Machine For Capsule
- Used Capsule Filling Machine
- New Capsule Filling Machinery
- Capsule Filling Machinery Bulkbuy
More